+48 530 380 592

kontakt@sportidieta.pl

+48 530 380 592

Dlaczego warto iść do dietetyka?

12 stycznia 2022

Niektórzy traktują wizytę u dietetyka, jako ostateczność. W efekcie trafiają do mojego gabinetu pacjenci, którzy zaoszczędziliby mnóstwo zdrowia i czasu, gdyby zdecydowali się na wizytę znacznie wcześniej. Dlaczego warto iść do dietetyka? I dlaczego opłaca się to robić nie tylko wtedy, gdy dzieje się coś złego?

 

Wiedza o zdrowym odżywianiu i swoim organizmie

 

W pracy dietetyka klinicznego staram się przekazywać, jak najwięcej informacji i wiedzy moim pacjentom. Robię to, ponieważ w ten sposób mogę zwiększyć ich świadomość na temat diety, a także nauczyć ich, na czym polega zdrowe odżywianie. Zawsze przekazuję sprawdzoną wiedzę, popartą rzetelnymi badaniami naukowymi. W rezultacie moi pacjenci nie muszą szukać informacji w Internecie, które – w wielu przypadkach – są błędne!

 

Wizyta u dietetyka owocuje nie tylko większą wiedzą o zdrowym odżywianiu, ale również o swoim organizmie. Dobry dietetyk odpowie na pytania pacjentów, rozwieje wątpliwości i wykorzysta wszystkie niezbędne narzędzia, aby określić, w jakim stanie jest ich organizm i czego potrzebuje. Pacjenci – samodzielnie – mogą nigdy nie dojść do tak trafnych wniosków, jak po wizycie u dietetyka!

 

Dodatkowa motywacja i wsparcie psychologiczne

 

Dietetyk może stanowić motywację zewnętrzną, która napędza do dalszego działania i zachęca do podejmowania kolejnych kroków. Na przykładzie własnej praktyki mogę powiedzieć, że oprócz pomocy dietetycznej, daję również wsparcie motywacyjne, psychologiczne i emocjonalne. Dobry dietetyk powinien zatem rozumieć swoich pacjentów i ich potrzeby.

 

Co więcej, współpraca z dietetykiem oznacza najczęściej zdawanie raportów z realizacji planu żywieniowego. Takie działanie powoduje, że pacjent czuje się bardziej zmotywowany do wypełniania swojego planu.

 

Efektywność i oszczędność czasu

 

O tym, dlaczego warto iść do dietetyka, decyduje również czas i skuteczność. W wielu przypadkach próba samodzielnej realizacji planu zajmuje znacznie więcej, aniżeli przy wsparciu dietetyka. Sceptycy powiedzą, że działając samemu, można się więcej nauczyć, ale nie jest to prawdą. Po pierwsze, bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi można zrobić sobie krzywdę. Po drugie, dobry dietetyk zawsze podzieli się wiedzą, opartą na badaniach naukowych.

 

Współpraca z dietetykiem jest opłacalna, ponieważ specjalista dobiera tylko takie narzędzia i metody, które dają wymierne korzyści. W rezultacie pacjent oszczędza mnóstwo czasu, zdrowia i pieniędzy. Ponadto nie naraża się na frustrację z braku efektów, ponieważ te – podczas współpracy z dietetykiem – zwyczajnie występują i są bardzo satysfakcjonujące.

 

Indywidualny plan żywieniowy

 

Dietetyk opracowuje indywidualny plan żywieniowy, który uwzględnia osobiste preferencje, stan zdrowia, ewentualne choroby, oczekiwania i potrzeby. W konsekwencji pacjent otrzymuje plan dietetyczny, który nie tylko działa i jest skuteczny, ale przede wszystkim jest bezpieczny dla życia oraz zdrowia.

 

Niestety wiele osób woli darmowe plany żywieniowe z Internetu. Nie chcę ich piętnować, jednak zalecam ogromną rozwagę. Warto mieć świadomość, że te plany stworzył ktoś, kto absolutnie nie zna osób, które będą z nich korzystać. To powinno wystarczyć, aby z nich nie korzystać, tylko zwrócić się po pomoc do dietetyka i ułożenie indywidualnego planu żywieniowego.

 

Poprawa zdrowia i samopoczucia oraz likwidacja chorób

 

Dietetyk posiada (a przynajmniej powinien!) umiejętności i wiedzę, która pozwala zwalczyć choroby i dolegliwości, z którymi borykają się pacjenci. Istotne jest, że bez pomocy dietetyka pokonanie chorób może okazać się niemożliwe! W innej sytuacji, kiedy pacjent trafi do nieodpowiedniego lekarza, może otrzymać masę leków, które nie dość, że nie rozwiążą problemu, to dodatkowe zniszczą florę bakteryjną jelit i obciążą niektóre organy w ciele.

 

Warto iść do dietetyka, gdyż jego pomoc doprowadzi do poprawy zdrowia i lepszego samopoczucia. Co więcej, pacjenci zyskają większy spokój, gdyż to dietetyk będzie odpowiedzialny za układanie planu żywieniowego i wprowadzenia do niego ewentualnych poprawek. Tym samym pacjenci przestaną się martwić i zastanawiać, co zjeść na obiad, co kupić w sklepie lub jak sobie poradzić z daną sytuacją.

 

Dlaczego warto iść do dietetyka „teraz”, a nie „później”?

 

Zwlekanie z wizytą u dietetyka, niesie za sobą konsekwencje. Te najpoważniejsze prowadzą do pogorszenia się stanu zdrowia, a nawet zagrożenia życia! Uważam więc, że osoby, które chcą wprowadzić zmiany żywieniowe lub wiedzą, że ich problemy zdrowotny mają naturę dietetyczną, powinny udać się do dietetyka. Nie zawsze musi być to długofalowa współpraca. Czasami wystarczą konsultacje dietetyczne, podczas których specjalista wyjaśni wszystko pacjentowi, a także zaproponuje najlepsze rozwiązania.