+48 530 380 592

kontakt@sportidieta.pl

+48 530 380 592

Pierwsza wizyta u dietetyka: jak się przygotować?

12 stycznia 2022

Pierwsza wizyta u dietetyka może budzić wątpliwości wśród wielu osób. Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać? Czego się spodziewać? Odpowiadam na najważniejsze pytania, które nurtują pacjentów!

 

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u dietetyka?

 

Pierwsza wizyta polega przede wszystkim na rozmowie. Jest ona niezwykle istotna, ponieważ w ten sposób dietetyk poznaje swojego pacjenta, stan jego zdrowia, przyzwyczajenia i preferencje żywieniowe, oczekiwania oraz cele, a także rodzaj i intensywność aktywności fizycznej. 

 

Wtedy właśnie dochodzi również do wywiadu dietetycznego, który stanowi pierwszy i niezbędny krok do ułożenia planu żywieniowego. Dietetyk zapyta zapewne o dotychczas stosowane diety, ewentualne choroby i dolegliwości, alergie pokarmowe, przyjmowane leki i suplementy, a także wszystko, co ma znaczenie w kontekście zdrowia i żywienia.

 

Na pierwszą wizytę warto zabrać za sobą listę, na której znajdą się ostatnio spożywane produkty i dania. Lista może przybrać formę dzienniczka żywieniowego, który obejmie okres ostatnich 3-5 dni. W rezultacie dietetyk będzie mógł przyjrzeć się dotychczasowemu odżywianiu i udzielić jeszcze bardziej szczegółowych odpowiedzi oraz wskazówek. Ważne jest więc, aby dostarczyć dietetykowi jak największej ilości potrzebnych informacji na temat własnego żywienia.

 

Pierwsza wizyta u dietetyka: czy trzeba robić badania?

 

Badania przed wizytą u dietetyka nie są obowiązkowe, jednak warto wziąć ze sobą aktualne wyniki. Najczęściej przybierają one formę badania krwi, ale jeśli pacjent dysponuje innymi wynikami, powinien je pokazać dietetykowi. Mam tutaj na myśli również wypisy ze szpitala czy wyniki wykonanych zabiegów. W ten sposób specjalista będzie mógł zapoznać się z historią swojego pacjenta i dopasować odpowiedni model żywienia.

W tym miejscu muszę zrobić krótką dygresję.

 

Nie każdy dietetyk musi umieć odczytywać wyniki badań, zwłaszcza te bardziej złożone. Co więcej, dietetyk nie jest lekarzem – z prawnego punktu widzenia. Dietetyk kliniczny natomiast ma kompetencje, które pozwalają ustalić żywienie podczas chorób, także tych ciężkich. Dietetyk kliniczny ma zatem więcej wspólnego z kierunkiem medycznym, aniżeli dietetyk bez specjalności klinicznej.

 

Wracając do tematu!

 

Dobry dietetyk wskaże, jakie badania powinien wykonać pacjent. Jeśli oczywiście zachodzi taka potrzeba! Co więcej, niektórzy specjaliści dysponują aparaturą, pozwalającą na pomiar masy i składu ciała. W rezultacie pacjent dowie się, ile tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej lub wody znajduje się w jego organizmie.

 

Ile trwa pierwsza wizyta u dietetyka?

 

Wszystko zależy od podejścia specjalisty i jego etyki pracy. W moim przypadku wykonuję 60-minutowe konsultacje, podczas których poświęcam pacjentowi 100% mojej uwagi. Godzina to wystarczający czas, aby omówić najważniejsze zagadnienia dietetyczne, a także przedstawić pacjentowi plan oraz podzielić się wskazówkami.

 

Pierwsza wizyta u dietetyka nie kończy się planem żywieniowym. Specjalista potrzebuje czasu, aby ułożyć plan, uwzględniający wszystko to, czego dowiedział się od pacjenta! Jeśli więc dietetyk – na pierwszej wizycie – oferuje pacjentowi plan żywieniowy, radziłbym szybko zakończyć współpracę i poszukać innego specjalisty.

 

Pierwsza wizyta u dietetyka nie jest straszna

 

Pierwsze wizyty wywołują obawy wśród pacjentów. Wielu z nich nie wie, czego się spodziewać, a niektórzy mają mgliste pojęcie o pracy dietetyka. Mam nadzieję, że choć trochę rozwiałem wątpliwości i pokazałem, na czym polega nasza praca i jak pomagamy pacjentom.

 

Pierwsza wizyta u dietetyka nie jest straszna. W wielu przypadkach to jedna z najlepszych decyzji, jaką można podjąć. Chodzi w końcu o zdrowie oraz życie!